modbus
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره ( به این مطلب امتیاز دهید )
Loading...

Modbus

شبکه Modbus اولین بار در سال ۱۹۷۹ توسط شرکت  modicon که در حال حاضر به نام اشنایدر الکتریک شناخته می شود طراحی شد.

Modbus پروتکلی برای ارتباط سریال با ساختاری ساده و قوی که در ابتدا در plcها از آن استفاده می شد ولی چندی نگذشت که جای خودش را بیشتر در صنعت باز کرد و به یکی از پروتکل های استاندارد در صنعت تبدیل شد تا حدی که امروزه بیشتر ابزارآلات صنعتی از این پروتکل برای ارتباط با دنیای خارج استفاده می کنند.

دلایل رواج پروتکل Modbus در قطعات الکترونیک

  • سادگی آن و در نتیجه ساخت شبکه های باامکان گسترش آسان
  • جهت کاربردهای صنعتی توسعه و گسترش یافته است
  • این امکان را میدهد که در یک شبکه مشابه،دستگاههای مختلفی کار کنند
  • قابلیت انتقال اطلاعات تحت استاندارد Rs232 وRs485 را دارا می باشد.

سه نسخه اصلی Modbus

  • Modbus RTU/ASCII
  • Modbus TCP/IP
  • Modbus Plus

مودم های GSM کنترل از راه دور شرکت پویاگام از پروتکل سریال(RS485 /RTU )پشتیبانی می کند.به همین جهت به شرح دقیق تر این نوع می پردازیم.

آشنایی با  Modbus/RTU RS485

در پروتکل RS485 خط ارسال و دریافت داده یکی است و این امکان که پروتکل هم گیرتده باشد و هم فرستنده وجود ندارد بنابرین ارتباط در این پروتکل به شکلMaster  و Salve  صورت می گیرید.

این ارتباط به گونه ایست که Slave ها نمی توانند سرخود داده ای را ارسال کنند.بلکه Master درزمانبندیهای خاصی آدرس Slave ها را پشت سرهم می فرستد و با آنها ارتباط برقرار می کند.

نکته قابل تامل دراستاندارد RS485 این است که درحالت عادی خروجی Slave ها باید tri-state باشدتاروی خط ودرنتیجه روی عملکرد Master اثر نگذارند و فقط وقتی که قرار است داده ای ارسال کنند،به خط متصل شوند.

 

به همین شکل ورودی Master فقط باید وقتی فعال شود که قرار است داده ای از Slave مربوط بگیرد. چرا که در غیراینصورت، داده های ارسالی خود Master، توسط Master دریافت می شوند.

در RS485 به دلیل استفاده از خطوط دیفرانسیلی می توان فاصله دوسیم را تا ۱۲۰۰متر افزایش داد،که حداکثر سرعت انتقال داده ۱۰۰ کیلو بیت بر ثانیه است.

در فاصله های کم مثلا ۱۰متر سرعت تا ۳٫۵مگا بیت بر ثانیه افزایش خواهد داشت.

در استاندارد RS485 ابتدا و انتهای شبکه بایستی حتما توسط مقاومت هایی که به آن terminator گفته می شود بسته شود .وظیفه این مقاومت ها از بین بردن بازتاب (انعکاس) سیگنال در ابتدا و انتهای شبکه است.(جلوگیری از برخورد اطلاعات)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *