گلخانه
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 votes, average: 3٫50 out of 5)
Loading...
کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت گلخانه از طریق SMSReviewed by Puyaadmin on Nov 8Rating: 3.0

کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت گلخانه از طریق SMS

گلخانه های مدرن امروزی، دما و رطوبت محیط، شدت و مدت زمان روشنایی، میزان دی اکسید کربن، دمای خاک و سایر پارامترهای موثر بر رشد محصولات گلخانمه ای را به طور دقیق اندازه گیری ، مانیتور و کنترل می نمایند. این سیستم ها با توجه به مقادیر لحظه ای پارامترهای مذکور از سنسور های نصب شده در داخل و خارج گلخانه و بر مبنای الگوریتم های پیچیده کنترلی، وضعیت گلخانه را در حالت بهینه تثبیت می کنند.

کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت گلخانه ها از طریق sms

کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت گلخانه از طریق sms

تاریخ گلخانه های کنترل شده به سال های اول ۱۹۷۰ بر می گردد.

ولی امروزه با پیشرفت سیستم های کامپیوتری تاسیس این نوع گلخانه ها کاملا تجاری شده است. در ایران نیز ضرورت اجرای طرح های مکانیزه با توجه به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه کاملا احساس می شود. با این حال کنترل کامپیوتری این گلخانه ها در کشور موضوع نسبتا جدیدی است. فناوری این نوع کنترل و حتی گلخانه های کنترل شده معمولی نیز در ایران موجود نمی باشد .

وقت آن رسیده است که با انجام پروژهشهای بنیادی به این فناوری با ارزش در داخل کشور دست یافت. چون دیگران آن را به طور قطع در اختیار ما نخواهند گذارد و اگر هم از خارج وارد گردد باز برای تطبیق آن با شرایط مملکت نیازمند کمک های خارجی بوده و از وابستگی رهایی نخواهیم یافت.لذا ضرورری است با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و محصولات موردنظر، سیستم هایی را طراحی و توسعه داد که در عین نوین و کارا بودن، کم هزینه بوده و طراحی، ساخت و استفاده از آن هابا فناوری موجود در کشور هماهنگ باشد.

عوامل متعددی بر فرآیند رشد و نمو گیاهان گلخانه ای تاثیر گذارند. پارامتر های مثل نور،دما،رطوبت،دی اکسید کربن،کممیت و کیفیت عناصر غذایی و آب، ph خاک، آبیاری و مرحله  رشد گیاه از جمله مهمترین آنها می باشند.قرار دادن گیاه در محیط بسته گلخانه امکان کنترل بهترین این پارامتر ها را فراهم می کند.

با وجود اینکه گلخانه یک محیط بسته می باشد ولی کاملا از محیط بیرون ایزوله شده نیست.بنابراین شرایط داخل گلخانه تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی بیرون دائما تمایل به تغییر دارد.

دمای هوای بیرون، طول روز، شدت نور خورشید و رطوبت هوا ساعت به ساعت، روز به روز و فصل به فصل در حال تغییر است. برای جبران این اثرات لازم است تجهیزات کنترلی متعددی در گلخانه نصب و تعبییه شوند.وظیفه یک سیستم کنترلی تنظیم و تثبیت پارامتر های موثر در رشد گیاهان گلخانه ای است. بدین ترتیب شرایط مطلوب برای گیاه در هر مرحله از رشد آن تامین می شود.

فرایند کنترل یک گلخانه فرآیندی بلادرنگ است و نیازهای نرم افزاری، سخت افزاری، هزینه ها کاربری و پشتیبانی آن با سایر سیستم های کنترلی تفاوت های فاحشی دارد.از جمله عوامل مهم در ارزیابی و طراحی این سیستم ها می توان به مواردی مثل قابلیت اطمینان  و دقت بالا، انعطاف پذیری عملیاتی، کاربر پسند بودن و کاربری آسان آن ها اشاره نمود.

پویا گام طراحی ماژول PG2105  را  در زمین مانیتورینگ و کنترل شرایط محیطی گلخانه  از طریق تلفن همراه را به انجام رسانده است .این سیستم برای تثبیت سه پارامتر دما، رطوبت نسبی و آبیاری گلخانه در حد مقادیر مطلوب و از پیش تعیین شده، طراحی شده است. این سیستم می تواند در تمام لحظه ها افراد مسئول را از وضعیت دما و رطوبت محیط آگاه سازد، خصوصاً در شبها و تعطیلات آخر هفته که هیچ کس سرِ کار نمی باشد اندازه گیریها بصورت خودکار و مطمئن صورت می پذیرند تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود.

2105

از قابلیت های عمده ماژول PG2105 می توان موارد زیر را ذکر کرد.

  • با دو سنسور دما با دقت ۰٫۳ درجه و یک سنسور رطوبت با دقت ۲%می تواند شرایط محیطی را از طریق پیامک اطلاع دهد.
  • درصورت بروز شرایط محیطی نامناسب با ارسال انواع اخطار از جمله پیام کوتاه و آژیر اخطار افراد مسئول را از وجود مشکل آگاه می سازد.
  • ۲ خروجی قابل کنترل جهت بکاراندازی و خاموش نمودن  هر یک از تجهیزات مانند هیترها و… از راه دور توسط موبایل در ماژول تعبیه شده است.
  • دارای نمایشگر LCD مجزا برای نمایش وضعیت دستگاه ،دما و رطوبت محیط
  • دارای باطری خارجی می باشد که در صورت قطع برق میتواند آن را گزارش دهد .
  • دارای نرم افزار اندروید
  • و…

این محصول توسط شرکت مهندسی پویا گام خراسان طراحی و پیاده سازی گردیده است و ضمن سادگی، دارای کارایی و انعطاف پذیری بالا و قیمت مقرون به صرفه می باشد.

( دارای یک سال گارانتی و ۳ سال خدمات پس ز فروش )

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت کاتالوگ محصول با ما تماس بگیرید.

One thought on “کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت گلخانه از طریق SMS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *